NOGOMET

Otroci, ne tičite doma, raje igrajte nogomet!

Evropska nogometna zveza in NZS zagnali projekt Nogomet v šolah. Prispevek 50.000 evrov za še boljšo povezavo med šolami in klubi.
Fotografija: Le koliko otrok se lahko pohvali, da so igrali nogomet z Aleksandrom Čeferinom, predsednikom Uefe? FOTO: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Le koliko otrok se lahko pohvali, da so igrali nogomet z Aleksandrom Čeferinom, predsednikom Uefe? FOTO: Mavric Pivk

LJUBLJANA – Pred mesecem je Evropska nogometna zveza (Uefa) na Trgu republike v Ljubljani začela vseevropski projekt Nogomet v šolah. »To, da otroke privabimo k igranju nogometa in uživanju v njem, je ključni element v Uefini viziji. In ta novi šolski program bo pomemben korak naprej,« so konec septembra sporočili iz krovne nogometne organizacije na stari celini, ki ji predseduje Aleksander Čeferin.

V štirih letih (2020–2024) bo Uefa svojim 55 članicam namenila 11 milijonov evrov za promocijo in izvajanje tovrstnih dejavnosti. Tudi v Nogometni zvezi Slovenije (NZS) nameravajo kar najbolje izkoristiti približno 50.000 evrov prispevka iz Uefinega programa HatTrick. »Včasih smo se borili za to, da otroke spravimo z ulice, kar sicer, če govorimo o ulici v tistem negativnem pomenu, torej kriminalu, še vedno drži. Po drugi strani pa se zdaj borimo, da jih z nogometom in drugimi športi vrnemo na igrišča, na zrak, med sovrstnike, stran od računalnikov, zaslonov in mobilnih telefonov, ter spodbujamo medčloveške odnose. Nogomet je tu pomemben dejavnik, otroci se z njim spoznajo že v vrtcu, pozneje pa v šoli. Ne vzgajamo le športnikov, ampak tudi navijače in predvsem ljudi,« je poslanstvo NZS razkril generalni sekretar Martin Koželj.

Kar 65 odstotkov OŠ povezanih s klubi

»Uefa s tem stimulira nacionalne zveze, da namenijo še več pozornosti promociji nogometa med šolarji. Spodbujamo vse klube, da se tesneje povežejo s šolami, čeprav smo pri nas pri tem že zdaj zelo uspešni. Kar 65 odstotkov naših osnovnih šol je dobro povezanih z lokalnimi klubi. Pogosto otroci do tretjega ali četrtega razreda ostanejo v šolskih krožkih, nato pa se preselijo v klub. V tem primeru sta majhnost naše države in močnejša povezanost v lokalnih skupnostih prednost, zato smo v tem nogometnem segmentu med najboljšimi v Evropi,« nam je pojasnil Rajko Korent, vodja programa Nogomet za vse pri NZS. »Otroška nogometna šola Ljubljana, ki je samostojno društvo, dela z otroki do 8. oziroma 9. leta starosti, v Krškem imajo Nogobikce, dejavni so tudi v nogometni šoli Junior v Dobrovi,« je Korent naštel le nekaj najdejavnejših. Sicer imajo vsi bolje organizirani klubi, sploh tisti iz najmočnejših treh lig, lastno piramido vseh starostnih selekcij, tudi z bolj ali manj dobro organizirano otroško šolo za najmlajše. »Moramo širiti bazo mladih nogometašev, da bomo pozneje pridobili več kakovostnih igralcev. S projektom Nogomet v šolah želimo dodatno spodbuditi najmlajše šolarje in njihove učitelje, da je nogomet odlična prostočasna dejavnost in ne samo tekmovalni šport. Kar najbolje bomo izkoristili sredstva Uefe, otroškim šolam bomo izročili tudi nekaj opreme, v prvi vrsti žoge. Enkrat na leto bomo priredili osrednji nogometni festival, na katerem ne bodo sodelovali le osnovnošolci, temveč tudi dijaki, študenti, veterani, udeleženci specialne olimpijade. Množičnost je eden od pogojev, da nogomet pri nas napreduje v vseh pogledih. Veseli nas, da so v osnovnih in srednjih šolah najbolj množična prav nogometna tekmovanja,« je še zaupal Korent iz NZS.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij