VELIKI KRISTALNI GLOBUS

Nori teden za konec nore sezone

Nika Križnar je v sprintu 10. sezone smučarskih skokov izgubila in spet osvojila rumeno majico.
Fotografija: V Nikini letošnji beri sta tudi kolajni s svetovnega prvenstva v Oberstdorfu, kjer je bila srebrna z ekipo in bronasta na posamični tekmi.
Foto: Reuters
Odpri galerijo
V Nikini letošnji beri sta tudi kolajni s svetovnega prvenstva v Oberstdorfu, kjer je bila srebrna z ekipo in bronasta na posamični tekmi. Foto: Reuters

Primož Peterka, Peter Prevc, Žan Košir in Tina Maze. To so eminentna imena slovenskega smučanja, ki so se zapisala v zgodovino dobitnikov velikih kristalnih globusov. Od nedelje je med njimi še eno ime: 20-letna Nika Križnar je postala zmagovalka svetovnega pokala v smučarskih skokih.
V svoji karieri je 13-krat stala na stopničkah, letos je tudi dvakrat zmagala. Foto: Reuters
V svoji karieri je 13-krat stala na stopničkah, letos je tudi dvakrat zmagala. Foto: Reuters

»V veliki kristalni globus je bilo vloženega ogromno dela. Najprej se moram zahvaliti trenerju Zoranu Zupančiču za vso podporo, za vse treninge, za vse, kar mi je dal. Letos so bili skoki na res visokem nivoju. Zahvala pomočniku trenerja Anžetu Lavtižarju, serviserju Gabru Arhu in še najbolj pomembno – družini, ki me res vedno podpira. Držijo pesti za mene, jočejo z mano, se veselijo z mano,« 20-letna šampionka iz Delnic v Poljanski dolini ni skrivala navdušenja, veselja in ponosa.
 

Izmenjava v vodstvu


Bilo je tesno, da že lep čas ne tako, predvsem pa je za dekleti stresna in naporna sezona. Da je bila mera polna, stresa in preračunavanj ni manjkalo niti v zadnjem tednu. Po tekmi v ruskem Nižnem Tagilu, kjer je Nika zasedla tretje mesto, se je na vrh skupnega seštevka zavihtela Japonka Sara Takanaši, ki je povedla s 686 točkami, Nika je zaostajala za 15 točk. Avstrijka Marita Kramer je bila na tretjem mestu (560).
Veliki kristalni globus gre v Slovenijo!<br />
FOTO: Sloski.si
Veliki kristalni globus gre v Slovenijo!
FOTO: Sloski.si

Dan za tem je Križnarjeva slekla Japonko in se z drugim mestom spet zavihtela na vrh in v zadnji ruski teden šla s petimi točkami naskoka (751 : 746). Na predzadnji tekmi je Takanašijeva spet v rumenem, pred zadnjo tekmo je imela 15 točk naskoka (826 : 811). Z dobrim skokom, tretjim mestom po prvi seriji in nekaj naklonjenosti boga vetra Eola so organizatorji odpovedali drugo serijo in obveljali so rezultati prve – dovolj, da je bilo vsega konec, veliki kristalni globus pa je po 13 tekmah letošnjega svetovnega pokala dobil nov dom – Delnice v Poljanski dolini. Nika je na koncu zbrala 871 točk, Takanašijeva 862, še dve manj pa Kramerjeva.
 

Trener spet pozitiven


V samem sprintu sezone je Nika na tekmi v Nižnem Tagilu ostala še brez trenerja. Rusi so odkrili, da je Zoran Zupančič pozitiven na covid-19, čeprav ga je že prebolel. Ko so pregledali njegovo kartoteko, so mu dovolili nadaljevati delo. A eno tekmo je moral kljub temu izpustiti.


»Za dekleti je res težka preizkušnja, veliko obremenitev, a na koncu smo veseli. Res je, da smo bili na koncu tudi že utrujeni, skrhani, kot kakšen star mož. A določene tekmovalke so se res borile do konca, stopnjevale svoje nastope, medtem ko so druge na koncu malce popustile. Nika je odnesla globus, je zmagovalka svetovnega pokala za letošnjo sezono. Žal smo za malenkost izgubili boj za zmago v pokalu narodov, a če se vrnem na začetek – tega takrat nismo imeli med cilji.

Rezultati in pričakovanja so se stopnjevali med sezono, ki jo lahko zaključim z veseljem. Še nas čaka delo, vseeno pa bo težko ponovljivo,« pa trener pogleduje že v novo, olimpijsko sezono. Nad to se ne sme pritoževati – ima zmagovalko svetovnega pokala in svetovno prvakinjo. Več skoraj ne gre.
 

Nik 40.000, Norvežan skoraj 190.000


Skupna zmagovalka svetovnega pokala v smučarskih skokih Nika Križnar je z nagradami na 17 tekmah v tej sezoni zaslužila 40.494 evrov. Na drugem mestu po zaslužku je Avstrijka Marita Kramer, ki je dobila 40.002 evra, tretja pa je Japonka Sara Takanaši (35.794 evrov).


Med slovenskimi skakalkami je Ema Klinec po zaslužku v svetovnem pokalu na šestem mestu (22.827 evrov), na tem mestu je končala tudi po dosežkih to zimo, Urša Bogataj je 13. (9415), Špela Rogelj 18. (7585), Jerneja Brecl 21. (4789) in Katra Komar 29. (1547). V moški konkurenci je največ zaslužil Norvežan Halvor Egner Granerud, ki se je ustavil pri 187.000 evrih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije