Ukrotil enajst nogometnih mam (FOTO)
Prihodnje leto bodo Borke praznovale 15-letnico. Trenirajo pod okriljem NK Brinje Grosuplje.
Odpri galerijo
Vse več slovenskih deklet se zadnje čase podi za črno-belimi žogami. Evforija nogometa je prevzela tudi njih. In v borbenosti ter požrtvovalnosti na zelenicah prav nič ne zaostajajo za svojimi moškimi kolegi. Zato se ne čudite, če boste na kakšnem stadionu ob svoji uhojeni poti naleteli na prizor, ko gruča deklet srdito teka za okroglim usnjem. Nič kaj milostna niso ta vražja dekleta do svojih nasprotnic in marsikdaj pade kakšna žolčna beseda ali brca, a precej več je med njimi prijateljstva in timskega duha. Tudi v Grosupljem je ženski nogomet v vzponu, najstnicam, mladenkam pa tudi mamicam in gospem srednjih let se z neizmerno vnemo uspeva smelo prebijati v nogometni vrh. FC Borke je ženska nogometna ekipa Nogometnega kluba (NK) Brinje Grosuplje. Čez dan marljive delavke in gospodinje se vsako sredo popoldne prelevijo v strašne borke, brezpogojno obujejo kopačke, tudi v najhujši poletni vročini ali strupenem zimskem mrazu. Zanje ni ovir, kot že samo ime ženskega tima Borke potrjuje, da se v imenu skriva znamenje.
»Snele so me kar na treningu,« v smehu pripomni Kolarič, »ko sem šel mimo igrišča,« pojasni, kako se mu je uspelo kvalificirati za njihovega trenerja. Borut je uspešen trener otroškega pogona v klubu Brinje, pod njegovim patronatom pa je vzniknilo že nekaj uspešnih nogometašev, ki se jim je uspelo uvrstiti tudi v vrste slovenske nogometne reprezentance. Zamenjale pa ne bi niti drugega moškega pomočnika. Najprej jih je usmerjal Matej Habjan, leta 2014 ga je zamenjal Tom Milenkovič. In moških rok nad sabo, se pošali Gantarjeva, ne bi zamenjale za nič na svetu. Od prvotnih mam danes treninge obiskuje le še ena, kapetanka ekipe, se pa moštvu stalno pridružujejo nove okrepitve. »Ker v ekipi niso bile več samo mame, smo nekega večera po treningu ob pivu FC Mame postale FC Borke, navdih za ime pa je bil kdo drug kot naš trener Borut - Borc. Pridružilo se nam je nekaj mlajših igralk, ki so že v preteklosti igrale nogomet po različnih klubih. In tako je nastala naša pisana nogometna druščina,« strne Irena, ki se nadeja, da bo zaradi zanimanja za ženski nogomet po Sloveniji tudi njihova rekreativna liga kmalu postala bolj resna športna zgodba pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. Obeti naj bi bili dobri.
Moške roke vredne zlata
»Zaradi zagnanosti in dveh trenerjev borke neustavljivo napredujemo,« pripoveduje ena izmed najzvestejših članic, Irena Gantar. »Slovimo po neustrašni nogometni igri in znamo z neverjetno vnemo presenetiti tudi bolj vešče tekmice,« neskromno, a prav nič samovšečno doda, »borke smo pač več kot le športna ekipa!« Prihodnje leto bodo Grosupeljčanke praznovale 15-letnico obstoja. Ženski del klubske zgodovine so začele pisati leta 2006, ko so se mame malih fuzbalerjev, ki so trenirali v NK Brinje, naveličano naslanjale na bando igrišča in čakale na konec njihovega treninga. Takrat se jim je v skupnem negodovanju zaradi postopanja utrnila enkratna zamisel. »Zakaj ne bi igrale tudi mame?« so se spogledale, sprva negotovo mencanje pa je kmalu obrodilo sadove. Nastal je FC Mame. »Seveda smo si nogometašice omislile tudi trenerja. Prvi je obupal že po prvem treningu, naslednji, Borut Kolarič, pa vztraja z nami še danes,« se spominja Ardijane Bratkovič, kapetanka in pionirka med nogometašicami.»Snele so me kar na treningu,« v smehu pripomni Kolarič, »ko sem šel mimo igrišča,« pojasni, kako se mu je uspelo kvalificirati za njihovega trenerja. Borut je uspešen trener otroškega pogona v klubu Brinje, pod njegovim patronatom pa je vzniknilo že nekaj uspešnih nogometašev, ki se jim je uspelo uvrstiti tudi v vrste slovenske nogometne reprezentance. Zamenjale pa ne bi niti drugega moškega pomočnika. Najprej jih je usmerjal Matej Habjan, leta 2014 ga je zamenjal Tom Milenkovič. In moških rok nad sabo, se pošali Gantarjeva, ne bi zamenjale za nič na svetu. Od prvotnih mam danes treninge obiskuje le še ena, kapetanka ekipe, se pa moštvu stalno pridružujejo nove okrepitve. »Ker v ekipi niso bile več samo mame, smo nekega večera po treningu ob pivu FC Mame postale FC Borke, navdih za ime pa je bil kdo drug kot naš trener Borut - Borc. Pridružilo se nam je nekaj mlajših igralk, ki so že v preteklosti igrale nogomet po različnih klubih. In tako je nastala naša pisana nogometna druščina,« strne Irena, ki se nadeja, da bo zaradi zanimanja za ženski nogomet po Sloveniji tudi njihova rekreativna liga kmalu postala bolj resna športna zgodba pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. Obeti naj bi bili dobri.