V OBJEKTIVU

Veterani polnili koše in nabirali zmage

Na parketu tudi Dušan Hauptman in Slavko Kotnik ter 80-letni Pino Gjergja.
Fotografija: Košarkarice in košarkarje je pozdravil tudi minister Zdravko Počivalšek. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018
Odpri galerijo
Košarkarice in košarkarje je pozdravil tudi minister Zdravko Počivalšek. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018

Slovenija že pregovorno slovi kot izjemna organizatorica velikih tekmovanj. Letos je tako v Ljubljani potekalo evropsko prvenstvo v futsalu, poletje pa je v Mariboru zaznamovalo evropsko košarkarsko prvenstvo veterank in veteranov. Več kot 1800 udeleženk in udeležencev iz kar 20 držav se je borilo za odličja na jubilejnem 10. FIMBA. »Nastopilo je rekordnih 129 ekip, od tega kar 23 slovenskih (šest ženskih in 17 moških). Tekmovanje je bilo dobro organizirano, s čimer je bil poplačan dveletni trud organizatorjev VKD Štajerska iz Slovenskih Konjic in Mestne občine Maribor,« postreže z nekaj zanimivimi podatki Franjo Modrijan, sekretar Komisije za veteransko košarko pri Košarkarski zvezi Slovenije.

Slovenske ekipe so se izkazale. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018
Slovenske ekipe so se izkazale. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018

Naslov evropskih prvakov so osvojile štiri moške ekipe. V najmlajši konkurenci nad 35 let so pokal in zlata odličja pripadla domači ekipi RAMS, ki je v finalu z 72:67 premagala Estonce, za zmago pa je 24 točk prispeval Gregor Auer. Visoke cilje so uresničili košarkarji ekipe Mamut, ki so v finalu nad 40 let s 87:72 ugnali nasprotnike iz Italije, prvi strelec pa je bil s 24 točkami Goran Jagodnik, ki je prvič izkusil čar veteranske košarke, nekateri ji pravijo tudi maksi košarka. Pred dvema letoma je končal bogato športno pot, zdaj pa je v konkurenci do 45 let osvojil zlato. »Lepo je bilo igrati, dobra izkušnja je za mano. Ni pa veteranska košarka hec, dobro se moraš pripraviti, sicer je brez zveze igrati. Nikoli si ne bi dovolil, da bi prišel kot Vitalij Nosov (nekdanji košarkar Olimpije, op. a.) na parket povsem nepripravljen. S takim odnosom tvegaš hudo poškodbo in blatiš svoje dobro ime, za katero si vložil veliko truda,« razmišlja Jagodnik, ki danes uspešno deluje v klubu Sixt Primorska. »V naši starostni skupini na EP nismo imeli resne konkurence. Morda je bila to Italija, ki je bila pet let neporažena, zdaj pa je v Mariboru doživela dva poraza v nekaj dneh. Saj so se pripravili na naju z Romanom Horvatom, a naša zmaga ni bila nikoli vprašljiva,« je sklenil Jagodnik, ki bo igranje v veteranskih vrstah nadaljeval.


Z lahkoto so svoje delo pričakovano opravili košarkarji v konkurenci nad 55 let, kjer je Slovenija v finalu s kar 91:56 odpravila Nemce. Prvi strelec finala je bil Mariborčan Darko Mirt, s po 19 točkami pa sta k zlati medalji veliko prispevala tudi Slavko Kotnik in Dušan Hauptman. V isti konkurenci so bron osvojili košarkarji Veteranskega košarkarskega društva (VKD) Štajerska, za katere je v tekmi proti Rusom 19 točk prispeval nekdanji ostrostrelec Matjaž Tovornik. Vrhunec prvenstva za VKD Štajerska, ki je v epskem finalu s 74:73 porazila Italijane, ki so vodili že za 15 točk! Za zmagovalce je 16 točk prispeval Vladimir Rizman, ki je bil svojčas pri Ciboni celo soigralec legendarnega žal pokojnega Dražena Petrovića. Med 23 slovenskimi ekipami je bilo nekaj ženskih, ki prav tako niso ostale praznih rok. V finale so se uvrstile ljubljanske veteranke in osvojile srebrno odličje, potem ko so morale priznati premoč nasprotnic iz Nemčije. Te se bile boljše z 71:65, Slovenkam pa ni pomagalo niti 23 točk Rankice Šarenac. Bronasti odličji sta osvojili še ekipi mariborskih Bučk v konkurenci nad 35 let ter ekipi Slovenija nad 60 let.

Košarkarice in košarkarje je pozdravil tudi minister Zdravko Počivalšek. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018
Košarkarice in košarkarje je pozdravil tudi minister Zdravko Počivalšek. FOTO: Maxibasketball Maribor 2018

Z manj uspeha, a dovolj častno so na prvenstvu v ženskih kategorijah igrale še ekipe Kranja, Mengša in mariborske Rakete, med moškimi so zmage nabirali še košarkarji iz Grosuplja, Polzele, Cerknice, Kočevja, Portoroža in Maribora. Za ekipo Prul je igral tudi predsednik FIMBA Europe Vincenc Butala, Slovenija pa je imela kar dve ekipi tudi v kategoriji nad 70 let. »V posameznih ekipah so nastopili nekateri igralci, ki so pomembno zaznamovali slovensko in nekdanjo jugoslovansko košarko. Med ženskami omenimo Sabino Felc, Sašo Štublar, Moniko Ortar, Rankico Šarenac, Nado Pocrnjić in najstarejšo košarkarico, 72-letno Marjano Bremec Homar. Med moškimi pa Dušana Hauptmana, Slavka Kotnika, Gorana Jagodnika, Romana Horvata, Darka Mirta, Veljka Petranovića in Matjaža Tovornika. Kot gosta pa sta nastopila tudi Zadrčana Zdravko Jerak in Josip Gjergja oziroma Pino Gjergja, ki je že dopolnil 80 let,« še spomni Modrijan. Prihodnje EP bo čez dve leti v španski Malagi, leta 2019 pa bo v znamenju SP na Finskem.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije