Zapostavljene sladkovodne ribe

Čeprav so odlične, ljubitelji pogosteje segajo po morskih; postrvi lahko dobimo v skoraj vseh ribarnicah, gojijo jih številne ribogojnice po Sloveniji.
Fotografija: Krapa je treba ustrezno pripraviti, preden gre v pečico. FOTOGRAFIJi: GULIVER/GETTY IMAGES
Odpri galerijo
Krapa je treba ustrezno pripraviti, preden gre v pečico. FOTOGRAFIJi: GULIVER/GETTY IMAGES

Ribe spadajo med živila, ki naj bi jih po priporočilih strokovnjakov vsaj enkrat na teden uvrstili na jedilnik. Večinoma imamo v mislih morske, a so tudi sladkovodne slastne, postrvi, potočne ali šarenke, lahko tako rekoč vsakodnevno kupimo v ribarnici; v ponudbi so običajno tudi fileji vitkega soma. Ker je to riba, uvožena iz Vietnama in običajno zamrznjena, je morda na jedilnik bolje zapisati katero iz nam bližnjih rek ali jezer. Postrvi gojijo v mnogih ribogojnicah po Sloveniji, tako da do njih res ni težko priti.
Med ribiči in poznavalci velja smuč za eno najbolj kakovostnih sladkovodnih izbir.
Med ribiči in poznavalci velja smuč za eno najbolj kakovostnih sladkovodnih izbir.

Zatakne se pri drugih vrstah sladkovodnih rib, ki so v ribarnicah prej izjema kot pravilo. A tudi če nimamo med prijatelji ali sorodniki nobenega ribiča, ki bi nam lahko dobavljal sladkovodne ribe dobre kakovosti, ni treba, da se jim odpovemo. Morda imamo v bližini katero od ribogojnic, kjer poleg standardnih postrvi, to so navadna postrv, potočna postrv in potočna zlatovščica, gojijo tudi druge vrste, na primer sulca, jesetra in soma. Naštete so ribe tekočih voda in jih gojijo v hladnovodnih ribogojnicah, medtem ko se denimo krap, amur in ščuka gojijo v toplovodnih bazenih.


Pa poglejmo, katere so sladkovodne ribe, ki jih ribiči in gojitelji postavljajo na vrh seznama najbolj okusnih. Brez dvoma je izjemno cenjen smuč, riba belega, rahlega mesa in odličnega okusa, ki bi ga lahko postavili ob bok prestižnemu brancinu ali oradi, povrhu je še brez kosti, kar reši mnoge zagate pri mizi. Tudi menek, ščuka, som in bolen se znajdejo na trnku izkušenih ribičev, pa seveda krap, ki ga mnogi ne marajo zaradi izrazitega vonja po mulju. Nekateri recepti navajajo, da je treba meso pustiti v mleku nekaj ur, najbolje čez noč, drugi pa pravijo, da živega krapa pustimo nekaj dni v čisti vodi, da bo izgubil neprijeten vonj. Ribiči se ne branijo niti podusti ali ogrce, v ribogojnicah pa seveda najpogosteje najdemo postrvi, ki so tudi najbolj priljubljene med potrošniki.
Med sladkovodnimi pojemo največ postrvi.
Med sladkovodnimi pojemo največ postrvi.

Tako kot za morske tudi za sladkovodne ribe velja, da jih lahko cvremo, pečemo v pečici, iz njih skuhamo odlično juho ali brodet oziroma paprikaš. Ali pač ribo v zelenjavni omaki. V ribarnici ali ribogojnici praviloma kupimo očiščene, če jih dobimo od ribiča, pa se bomo najbrž s čiščenjem morali potruditi sami. Kako, pa v eni od prihodnjih številk. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije