Popivanje med nosečnostjo ima lahko hude posledice
Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, najranljivejši pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost.
Posledice izpostavljenosti alkoholu so lahko spontani splav, odmrtje ploda, različne vrste nepravilnosti pri plodu, moten psihološki razvoj in fizična rast otroka po rojstvu, pa tudi motnje iz fetalnega alkoholnega spektra (FASD). Otroci s FASD, o katerem stroka ozavešča ravno danes, imajo lahko različne motnje v telesnem, duševnem in kognitivnem razvoju, ki vodijo do težav v vedenju, razumevanju, sklepanju in presojanju, mišljenju, spominu ter učenju. Ker so te motnje prirojene, ostanejo za vse življenje. Vodijo v prikrajšanost na različnih življenjskih področjih, kar zmanjšuje kakovost otrokovega življenja in kasneje odrasle osebe s FASD ter tudi njene družine. »Pravega podatka o razširjenosti FASD v populaciji žal nimamo,« pojasnjuje mag. Marjetka Hovnik Keršmanc, dr. med., strokovnjakinja NIJZ s področja spremljanja zdravja prebivalcev, preventivnih programov in promocije zdravja. »V perinatalnem informacijskem sistemu je zabeležen le podatek za otroke, pri katerih je bila najhujša oblika FASD, to je FAS, prepoznana ob rojstvu, torej da je plod ali novorojenček prizadet zaradi materinega pitja alkohola, a te številke so zelo nizke in podcenjene.«
Vsaka pijača, ki vsebuje alkohol, lahko ovira otrokov razvoj in rast.
Nobena količina ni varna
Motnje iz fetalnega alkoholnega spektra so možna posledica popivanja pred porodom.
Najvarneje je opustiti pijače, ki vsebujejo alkohol, že takrat, ko partnerja načrtujeta nosečnost, ne pozabimo, da na začetku, to je prvih od štiri do šest tednov, za nosečnost še ne vesta. Novejše raziskave pa opozarjajo, da pitje alkohola pred spočetjem tudi pri moškem vpliva na njegovo plodnost in lahko tudi na zdravje potomcev: vpliva na količino sperme, gostoto, število, gibljivost ter obliko in zgradbo semenčic. Starševstvo, tudi v povezavi z odnosom do alkohola, je skupna odgovornost obeh partnerjev!