Radi ponočujete? Tako to vpliva na vaše zdravje
Ljudje se načeloma delimo na jutranje tipe in na nočne ptice. To, v katero skupino kdo sodi, ne vpliva le na izkoristek dneva, temveč tudi na zdravje.
Kako spalne navade vplivajo na zdravje?
Avtorji zadnje raziskave, ki je izpostavljala razlike med nočnimi in jutranjimi tipi, so sodelujoče razdelili v dve glavni skupini: na tiste, ki shodijo spat zgodaj, in na one, ki se v posteljo odpravijo pozno. Spremljali so več spremenljivk: telesno maso sodelujočih, količino maščobe, občutljivost za inzulin in presnovno zdravje. Prav tako so pozornost namenili njihovim vsakodnevnim aktivnostim, prehrana je bila nadzorovana, s čimer so izničili njen vpliv na končne rezultate.
Kaj se je izkazalo?
Končni rezultati so pokazali, da cikel spanja in budnosti vpliva na metabolične procese in na presnovno zdravje. Natančneje: pri nočnih pticah je bila spodobnost telesa predelave maščobe v energijo manjša, kar je povezano s kopičenjem maščobnih oblog in s tem večjo verjetnostjo nekaterih bolezni, medtem ko jutranji tipi med mirovanjem bolje pretvarjajo maščobe v energijo. Prav tako so bili ti čez dan aktivnejši in so imeli boljšo kondicijo.
Jutranji tipi so na boljšem
»Razlike v presnovi maščob med jutranjimi in nočnimi tipi dokazujejo, da notranji ritem telesa vpliva na to, kako organizem uporablja inzulin. Oslabljena spodobnost odgovora telesa na inzulin močno vpliva na naše zdravje,« je povedal avtor študije Steven Malin. »Očitno niso vsi razporedi spanja enaki, zlasti z vidika zdravja posameznika, kar ni najboljša novica za tiste, ki bedijo pozno v noč, bodo pa potrebne še nadaljnje raziskave, da bi določili čisto vse razlike v zdravju posameznikov glede na njihov spalni ritem – tudi z vidika zdravja srca, ožilja in zdravja možganov.«