Karitejevo maslo že stoletja uporabljajo kot sestavino v negovalni in tudi dekorativni kozmetiki, saj ima visoko koncentracijo vitaminov in maščobnih kislin, dejstvo, da je lahko mazljivo, pa dodatno prispeva k njegovi priljubljenosti. Poznate vse njegove blagodejne učinke?
Vlažilno in primerno za vse tipe kože
Čeprav je maščoba, je karitejevo maslo izredno vlažilno, za kar je odgovorna visoka vsebnost maščobnih kislin. Ob stiku s kožo se hitro vpije in ustvari zaščitno pregrado, ki v podkožju zadržuje vlago. Prav zaradi teh lastnosti se tistim z mastno kožo ali vsem, ki ne marajo mastnega občutka na njej, ni treba izogibati njegovi uporabi, primerno je namreč za vse tipe kože.
Zaradi visoke vsebnosti vitaminov A in E je to maslo tudi ena od pomlajevalnih aktivnih učinkovin v kozmetiki.
Deluje protivnetno in protibakterijsko
Ker ima karitejevo maslo protivnetno delovanje, ga v prečiščeni obliki brez dišav velikokrat priporočajo za nego kože, nagnjene k izbruhu ekcemov, ter za zaščito pred mrazom. V pomoč je tudi pri nekaterih tipih aken. Nekatere študije so celo odkrile, da ima lahko oralno uživanje karitejevega pripravka antibakterijsko delovanje.
Antioksidanti in kolagen
Zaradi visoke vsebnosti vitaminov A in E je to maslo ena od pomlajevalnih aktivnih učinkovin v kozmetiki, saj ščiti celice pred prostimi radikali, ki vodijo v prezgodnje staranje. Ob redni uporabi pomaga aktivirati poškodovana kolagenska vlakna in s tem nastajanje kolagena, odgovornega za elastičnost kože. Koža je zato bolj napeta, drobne gubice pa manj izrazite.
Omili videz strij in brazgotin
Ob redni uporabi karitejevega masla se koža hitreje zaceli, omili pa tudi videz brazgotin in strij, saj spodbuja obnavljanje kože. Prav zato ga imajo rade nosečnice, primerno je kot nega po porodu in v otroških formulacijah za nego dojenčkove kože.
Blaži sončne in druge opekline
Raziskave kažejo, da so olja koristna prva pomoč pri opeklinah blažje stopnje, kakršne so denimo sončne. Protivnetno delovanje karitejevega masla odpravlja rdečico in pekoč občutek, zaradi maščobnih kislin pa koža dobi vlago, ki jo v procesu celjenja še posebno potrebuje. V primerih blaženja opeklin se večinoma uporablja v kombinaciji z alojo in eteričnim oljem sivke. Ta kombinacija je uporabna tudi pri blaženju srbečice in pekočega občutka ob piku insektov.
Kje vse ga lahko uporabljamo?
Čeprav je najbolj pogosta njegova uporaba na koži, pa ta ni edina, ki ji prija njegovo blagodejno delovanje. Uporabite ga lahko na laseh: bodisi kot masko, ki jo pustite nekaj ur delovati (še bolje čez noč), bodisi z manjšo količino oskrbite samo konice las. Ena od možnosti je uporaba karitejevega masla namesto balzama za lase ali kot nega izrazito suhih in trdih predelov kože (stopala, komolci …).