NEGA

Lepota: Na pomoč, suša!

Ne le narava, tudi človeško telo potrebuje vlago – tako tisto, ki mu jo damo s pitjem tekočin, kot tudi z vlaženjem od zunaj. Vlažilna nega tako ostaja naša najpomembnejša skrb pri negi kože.
Fotografija: Young female face with stream of water on her face
Odpri galerijo
Young female face with stream of water on her face

Koža, zlasti ženska, z leti izgublja naravno vlago, ki je odgovorna za svež in napet videz, pri čemer veliko vlogo igrajo tudi hormoni. Če torej razmišljate, kaj je v poplavi izdelkov za nego, ki so na voljo na kozmetičnem trgu, najbolj smiselno izbrati, potem so to nedvomno vlažilni izdelki – naj gre za serume ali kreme –, saj bi lahko kožne celice primerjali z ribami, ki za svoje življenje potrebujejo vodo, v kateri plavajo.

Dobro navlažena koža ne zateguje in ne daje občutka, da je pretesna, pa tudi njen videz je svež in precej bolj mladosten kot videz kože, ki trpi za pomanjkanjem vlage.

Dehidrirana ali suha koža?

Gre za dve različni tegobi, ki pa sta tudi precej povezani. Vloga maščobe v koži je, da v njej ohranja vlago. Lahko torej rečemo, da za primerno zadrževanje vlage potrebuje maščobe oziroma lipide. Koža, ki ji primanjkuje vlage ali maščobe – ali pa obeh –, je nagnjena k večji občutljivosti za zunanje dejavnike, kot so temperaturne spremembe. Včasih pa ima dovolj maščob, a ji vseeno primanjkuje vlage.

V tem primeru je potrebna dobro premišljena vlažilna nega, ki bo vrnila občutek udobja brez zategovanja (kar veliko žensk enači s suho kožo). Če pa imate tako suho kot dehidrirano, izbirajte vlažilne izdelke z veliko vlažilci in emolienti, torej sestavinami, ki zadržujejo vlago. Pozorni bodite tudi na to, da so čistilni izdelki čim bolj nežni in obogateni z vlažilnimi sestavinami.

Katere sestavine vlažijo?

Prva in najbolj vlažilna sestavina, ki je med uporabnicami tudi najbolj poznana, je hialuronska kislina, ki jo naše telo proizvaja samo, a njena produkcija z leti upada, zato jo je nujno dodajati z nego. Je močan vlažilec, saj vlaži kožo tudi v globljih plasteh. Ni pa to edina sestavina, na katero lahko računamo.

Pozorni bodite tudi na glicerin, vlažilec rastlinskega izvora, ki se pridobiva sintetično in nase veže maščobo ter jo potiska v globlje plasti. Še ena od sestavin je pantenol, znan tudi kot provitamin B5, ki poleg vlaženja in hranjenja kože to mehča. Z vlago kožo oskrbijo tudi ceramidi, ki so prav tako naravno prisotni v njej (in sicer kot vezivo med celicami), primerni pa so za kožo, ki kaže tako znake izsušenosti kot dehidracije. Omenimo še eno od novejših vlažilnih sestavin, skvalan, ki je zelo podoben telesu lastnemu skvalenu oziroma sebumu v kožnih celicah.

Skvalan se pridobiva sintetično in je lažji od sebuma ter skrbi tako za vlaženje kot za lipidni plašč, ki v koži ohranja vlago. Kozmetična znanost nenehno napreduje in išče nove učinkovite sestavine, zato seveda obstaja veliko več vlažilnih sestavin, kot smo jih našteli. Naj vam omenjene služijo le kot osnova oziroma izhodišče za raziskovanje.

Koliko vlaženja je dovolj?

Z leti, ko koža izgublja naravno vlago, je vlaženja težko preveč. Če ste v dvomih, ali naj vlažilne sestavine vsebujejo vsi vaši izdelki – čistilna sredstva, serumi, kreme in drugi –, je odgovor da, vsekakor!

Predvsem pa bodite pozorni, da ne vsebujejo agresivnih sestavin, ki bi vlaženje izničili. To je zlasti težavno, če imate mastno kožo in ji želite z izdelki odvzeti sebum, a jo obenem oropate tudi vlage. Kakšna je torej dobro navlažena koža? Videti je spočita, napeta in sijoča, občutek pa najlažje opišemo z besedama popolno udobje. Ne pozabite na vlago tudi v najvlažnejših mesecih in imejte v mislih, da je koža ne potrebuje samo na obrazu, pač pa po vsem telesu!

Obnova kože
Obnova kože

Nega po grško
Nega po grško

Idealni blond odtenki
Idealni blond odtenki

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije