Martin Scorsese praznuje 80 let življenja in 60 let filmskega ustvarjanja. Znan je predvsem kot ustvarjalec filmov o takšnih in drugačnih gangsterjih. Mnogi menijo, da imajo njegovi mafijski filmi pridih takšne avtentičnosti, kot jo imajo lahko le stvaritve režiserja, ki mu je tematika zelo dobro poznana.
A Marty ni le umetnik, ki ga privlačijo temačne kriminalne zgodbe, od igralcev pa ima najraje Roberta De Nira in Leonarda DiCapria. Ustvaril je namreč tudi kup negangsterskih, v srce segajočih filmov.
Pobesneli bik
Z Robertom De Nirom je posnel kar deset filmov (najnovejši prihodnje leto prihaja na Apple TV), njuna naveza pa se je začela leta 1973 s filmom Ulice zla in nadaljevala s Taksistom. A oskarja pod njegovo taktirko je De Niro prejel le v vlogi legendarnega težavnega boksarja Jaka LaMotte, ki je svojo strast do udrihanja po nasprotnikih v ringu prenesel tudi v zasebno življenje.
Barva denarja
Nadaljevanje filma Igralec biljarda je Scorsese posnel s Paulom Newmanom, ki je navdušil že v prvem delu, vanj pa je kot mladega nadobudnega igralca biljarda vpletel še Toma Cruisa. Oba z biljardom poskušata obogateti, pri tem pa mentor ne izbira sredstev. Newman je po sedmih nominacijah naposled le osvojil svojega prvega oskarja.
Dobri fantje
Biografski kriminalni film pripoveduje vzpon in padec Henryja Hilla, dobro znanega mafijca. V njem poleg De Nira igrajo še Joe Pesci (ki je prejel oskarja), Ray Liotta in Lorraine Bracco. Film je pobral kar pet baft, tri nagrade na beneškem filmskem festivalu in še kup drugih, mnogi pa mu pravijo najboljši mafijski film vseh časov. Če ne drugače, vsaj takoj za Botrom.
Čas nedolžnosti
Zgodovinska romantična drama z Danielom Day-
-Lewisom in Michelle Pfeiffer nikakor ni film, ki bi mu ga na prvi pogled pripisali. V njem se odvetnik Newland Archer, zaročen z mlado, nedolžno May Welland (Winona Ryder) iz dobre družine, zaljubi v ameriško dedinjo vojvodinjo Olensko, njeno sveže ločeno sestrično, ki prispe v njihovo družbo, zavita v škandal.
Kundun
Nekje med Kazinojem in bolničarskim filmom Med življenjem in smrtjo je posnel film Kundun, ki je nastal po zapiskih in življenju Tenzina Gyatsa, 14. dalajlame. Odraslega dalajlamo je igral njegov resnični pranečak, medtem ko je njegova nečakinja v filmu upodobila njegovo mamo. Film ni bil deležen tolikšne promocije, verjetno zaradi skrbi, da bi s filmom o Tibetu ZDA užalile Kitajsko.
Tolpe New Yorka
Film je postavljen v leto 1862, ko dolgoletni katoliško-protestantski spor pripelje do nasilja, ravno ko irski priseljenci protestirajo proti nizkim plačam zaradi odprave suženjstva in proti vpoklicu v vojsko. To je bil prvi film za navezo Scorsese-DiCaprio, ki kljub desetim nominacijam za oskarja ni prejel niti enega zlatega kipca. V njem smo gledali še Cameron Diaz, Daniela Day-Lewisa in Liama Neesona.
Dvojna igra
V južnem Bostonu državna policija napove odločno vojno organiziranemu kriminalu. Znebiti se hočejo vplivnega mafijskega šefa Franka Costella (Jack Nicholson). Mladi lokalec Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) dobi nalogo, da se vtihotapi v Costellove mafijske kroge, medtem ko se po policijski lestvici vzpenja še en mladi policist, ki ga igra Matt Damon, ki skrivaj dela za Costella. Film je dobil štiri oskarje.
Hugo
Pustolovski družinski film govori o dečku Hugu, siroti, ki živi na pariški železniški postaji. Skupaj s pogumno punco Isabelle se odpravita na dogodivščino, da najdeta vzrok izginotja njegovega očeta. Edini namig o tem najde pri obolelem lastniku trgovine z igračami in ključavnici v obliki srca, za katero mora najti ključ. Film je bil nominiran za enajst oskarjev, prejel pa je štiri.
Volk z Wall Streeta
V filmu z Margot Robbie in Leom smo videli tudi našo Katarino Čas, zgodba pa govori o newyorškem borznem posredniku Jordanu Belfortu, čigar ameriški sen preraste v podjetniški pohlep, korupcijo in goljufije. Kriminalne biografske drame se je režiser tokrat lotil z vidika nezaslišanega, zabavnega črnega humorja in ekscesnega pretiravanja.