Naj v kuhinji zadiši po piškotih (Suzy)
Za pripravo osnovnega krhkega piškotnega testa za 40 do 45 piškotov potrebujemo 120 g sladkorja v prahu, 250 g masla sobne temperature, 350 g moke – pol ostre in pol gladke, 1 žlico arome vanilje. Z mešalnikom zmešano maslo in sladkor mešamo do 5 minut, dodamo vaniljo in postopoma dodajamo presejano moko, da dobimo lepo kepo testa, ki jo razdelimo na 6 delov. Šest kepic posamezno zavijemo v folijo za živila in pustimo v hladilniku, iz njega jemljemo drugo za drugo.
Vaniljevi rogljički
Vzamemo kepico osnovnega testa in jo razrežemo na več enakomernih delov. Iz vsakega naredimo debelejši svaljek, ki ga narežemo na manjše koščke (nekje 13 g). Vsak košček z roko posvaljkamo na dolžino 10 cm in oblikujemo rogljiček. Položimo na peki papir, v pečico, ogreto na 175 stopinj, in pečemo od 10 do 15 minut, dokler se robovi ne obarvajo zlato rjavo. Minuto pustimo na pekaču, preden preložimo na krožnik in posujemo s sladkorjem v prahu.
Mandljevi piškoti s skuto ali rikoto
Kepici osnovnega testa primešamo žlico skute ali rikote, žlico mandljevih lističev, nastrgamo limonino lupinico, nato oblikujemo 15 g težke kroglice. Premažemo jih z beljakom in posujemo z mandljevimi lističi. Položimo na pekač, obložen s peki papirjem, pečemo približno 15 minut. Pustimo na pekaču, da se ohladijo.
Kokosovi piškoti z marmelado
Iz kepice osnovnega testa oblikujemo 15 g težke kroglice, jih potopimo v beljak in povaljamo v kokosovi moki. Položimo na peki papir v pekaču. S koncem lesene kuhalnice na sredini vsakega naredimo jamico. Pečemo od 10 do 12 minut. Ko so ohlajeni, damo v jamice žličko marmelade.
Piškoti z belo čokolado, suhimi brusnicami in pistacijo
V kepico testa dodamo žlico nasekljanih kapljic bele čokolade, pol žlice sesekljanih brusnic, pol žlice sesekljanih pistacij ter pregnetemo. Oblikujemo 25 g težke kroglice in jih med dlanmi sploščimo in oblikujemo piškote. Položimo na peki papir v pekač, pečemo približno od 10 do 12 minut. Na vrh ohlajenih piškotov nanesemo 2 žlički stopljene bele čokolade, posujemo s sesekljanimi brusnicami in pistacijami.
Čokoladno-lešnikovi piškoti
Kepici primešamo 1 žličko kakava in oblikujemo 15 g težke kroglice, ki jih potopimo v beljak in povaljamo v zdrobljene lešnike. Položimo na peki papir v pekač in s koncem lesene kuhalnice naredimo jamico na sredini vsake. Pečemo od 10 do 12 minut. Jamice ohlajenih piškotov napolnimo s stopljeno belo čokolado in posujemo s cimetom.
Črno-beli piškoti
Kepico razdelimo na dva dela. Enemu dodamo žličko kakava in žličko mleka ter dobro premešamo, da dobimo čokoladno maso. Iz obeh mas oblikujemo za lešnik velike kroglice. Šest jih izmenično sestavimo v venček oz. krog. Z rokami ga malce stisnemo skupaj, nato ga zavrtimo med dlani, da dobimo črno-beli spiralni vzorec sploščenega piškota. Pečemo od 12 do 14 minut.
Yaskini triki in priporočila
* Glavne napake, ki jih delamo pri peki piškotov, so, da ne uporabimo res svežih sestavin, kot so žarko, ne sveže maslo, enako je z oreščki itd. Dobro je recimo, da uporabimo domačo moko lokalnega pridelovalca ipd.
* Za večino piškotov velja, da bodo imeli najlepšo obliko, če bomo testo najprej ohladili.
*Po navadi piškote pečemo v nekaj ‘rundah’, tako da je enakomerna temperatura pečice zelo pomembna, saj le na ta način zagotovimo lepo in enakomerno pečene piškote. Običajno jih pečemo na 175 stopinj Celzija. Če uporabimo ventilacijsko pečico, na 160 stopinj Celzija.
* Piškote vzamemo iz pečice, preden so povsem zapečeni, takoj ko se njihov rob rahlo obarva, potem jih pustimo na pekaču še toliko časa, da se strdijo. Tako se nam pri prenosu na rešetko ne zdrobijo oziroma zlomijo.
* Piškoti po peki v resnici ne počivajo, ampak se hladijo. Če želimo, da bodo naši piškoti res krhki, je pomembno, da jih prestavimo na rešetko, saj se tako najbolj enakomerno ohladijo.
* Tudi iz klasične osnovne mase, pripravljene v razmerju 3: 2: 1 (moka: maslo: sladkor) lahko brez težav oblikujemo piškote z modelčki. V tem primeru moramo maso dobro ohladiti in jo enakomerno debelo razvaljati. Pri tem nam je v pomoč tudi hladna delovna površina.
* Brizgani piškoti zahtevajo malce bolj mehko, penasto maso. To dosežemo tako, da osnovni masi dodamo še malo sladke ali kisle smetane, predvsem pa jajce, ki je obvezna sestavina brizganih piškotov, saj prav jajce drži njihovo obliko.
* Piškote shranjujemo v posodi za shranjevanje živil, ki jo dobro zapremo s pokrovom.
* Pri peki moramo biti pozorni tudi na to, da si vzamemo dovolj časa, saj lahko potem res sproščeno uživamo tako v pripravi in peki kot prazničnem vzdušju!