Nekaj idej za enostavni praznični meni (Suzy)
Magičnost decembrskega časa je v tem, da se znamo umiriti, uživati v pripravi jedi za naše najljubše, da smo zmerni s hrano in pijačo, da se znamo ustaviti in si vzeti čas za počitek ter predvsem zase in za stvari, ki napolnijo našo dušo in srce z radostjo.
To je čas ledvic, ki potrebujejo zmernost tako pri hrani (predvsem v sladkorju) kot tudi pri delu. Ne prepustimo se tihemu glasu v nas, ki nam pravi 'moraš, moraš'. Tokrat sem pripravila nekaj idej za enostaven prazničen meni, ki je morda malce drugačen. Preizkusite ga in naj vam gre v slast in veselje!
Tople marinirane olive
Tople marinirane olive z limonino lupinico, rožmarinom in mandlji so preprosta, slastna predjed čudovitega okusa, ki jo pripravimo zelo hitro in enostavno.
Sestavine:
* olivno olje
* sveži rožmarin
* semena koromača in kumine (po želji)
* mandeljni
* olive, lahko mešane
* limonina lupina ene limone
* ščepec čilijevih kosmičev
Priprava:
Na segreto olje dodamo liste rožmarina in semena koromača. Mešamo minuto ali dve, dokler ne zadiši. Dodamo semena kumine in med pogostim mešanjem kuhamo še eno minuto. Dodamo olive in mandlje ter z občasnim mešanjem pražimo, dokler ni oboje toplo, približno od 5 do 7 minut. Dodamo limonino lupinico. Pokrito lahko pustite v topli pečici (program gretje) do pol ure, dokler ni pripravljeno. Okrasimo z limonino lupinico. Olive lahko ohlajamo, hladimo do 4 dni in pogrevamo.
Juha iz školjk
Sestavine:
* 3 školjke, vongole – najbolje se obnesejo majhne in srednje školjke
* kakovostna slanina, drobno narezana na kocke (po želji)
* por
* česen
* belo suho vino
* krompir, olupljen, narezan na kocke
* timijan
* lovor
* rastlinska kisla smetana ali rastlinska smetana za kuhanje
* surovo maslo
* mleti črni poper po okusu
* sveže nasekljan peteršilj za na koncu
* pehtran
* kuzu
Priprava:
V velik lonec damo vodo in školjke. Zavremo, pokrijemo in pustimo vreti od 5 do 10 minut oziroma dokler se školjke ne odprejo in rahlo skuhajo. Odstavimo. Školjke precedimo skozi fino cedilo, juho prihranimo. Prepražimo por (po potrebi zalijemo z malce vode, da se lepo zmehča), dodamo slanino in pražimo, dokler ni hrustljava.
Dodamo česen, premešamo, da lepo zadiši, in deglaziramo z belim vinom ter postrgamo vse porjavele koščke s ponve (ti bodo dodali okus). Dodamo na koščke narezan krompir in toliko juhe iz školjk, da je krompir pokrit, ostalo prihranimo. Dodamo timijan in lovorjev list, pokrijemo in pustimo vreti. Kuhamo, dokler krompir ni mehak.
Medtem ko se krompir kuha, razvrstimo školjke. Eno tretjino pustimo nedotaknjenih, izberemo tiste, ki so videti najlepše. Zavrzimo vse školjke, ki se niso odprle, in odstranimo školjke iz preostalih dveh tretjin školjk, lupine zavržemo. Če so školjke velike, jih lahko sesekljamo.
Na srednjem ognju segrejemo maslo in rastlinsko smetano ter zavremo. V malo hladne vode stopimo kuzu, da se lepo stopi in ga dodamo smetani, da se lepo zgosti.
Ko je krompir mehak, odstranimo timijan in lovorjev list. Prilijemo zgoščeno smetano in premešamo. Dodamo vse školjke, koščke slanine in peteršilj, rahlo premešamo in segrejemo. Če želite, lahko dodate več juhe iz školjk. Solimo in popramo po okusu.
Razdelimo na krožnike, na vrh vsake damo nekaj celih školjk, potresemo s svežim peteršiljem in malo pehtrana.
Zeljni zrezek
Sestavine:
* olivno olje
* sol in poper po okusu
* dimljena paprika
* kumina
* kosmiči čilija (po želji)
* limonina lupina ene limone
* parmezan ali vegetarijanski parmezan (po želji)
* peteršilj (svež za na konec)
* semena (po želji sezam, konopljina …)
Priprava:
Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Odrežemo konec stebla z zelja (približno 2 centimetra od dna) in glavo narežemo na rezine, debele približno od 1 do 2 centimetra, da dobimo 3 do 4, odvisno od velikosti glave. Konice in vrhove shranite za drugo uporabo.
Zelje položimo na pekač, obložen s peki papirjem. Obilno premažemo z olivnim oljem, posolimo, popopramo, dodamo dimljeno papriko in čili. Previdno obrnemo in ponovimo postopek: olivno olje, sol poper, dimljena paprika in čilijevi kosmiči. Potresemo z limonino lupinico in pečemo 20 minut na srednji rešetki (če želimo, parmezan dodamo v času od 10. do 15. minute pečenja). Po potrebi nadaljujemo peko, dokler sredina ni mehka na vilicah. Medtem ko se zeljni zrezki pečejo, naredimo omako in prilogo – predlagam kremno polento.
Sestavljanje:
Kremno polento damo v široko plitvo skledo, nanjo previdno položimo ohrovtov zrezek. Če je videti suho, ga namažite z malo olivnega olja in potresite s svežim peteršiljem. Če boste uporabili kakšno omako, jo z žlico prelijte čez zrezke in okoli njih.
Namig:
Najboljše je izbrati manjšo zeljnato glavo, saj so taki zrezki bolj kompaktni. Uporabite lahko vijolično ali zeleno, tudi rdeče zelje. Namesto kremne polente lahko uporabite pire krompir (obravnavajte jed kot 'zrezek in krompir'), kremno parmezanovo rižoto, fižol ali lečo. Zraven zrezkov in priloge lahko ponudite tudi omako – gobovo, genovese, tamari ali katero drugo. Zrezke lahko ohlajene hranite v hladilniku do 4 dni. Ponovno jih segrejemo v pečici na 180 stopinjah – spet bodo hrustljavi!
Snežne kroglice
Neustavljivi piškotki snežne kroglice/kepe, obogateni z rženo moko in popečenimi orehi, so čudoviti, kar topijo se v ustih! Enostavni so za izdelavo, ostanejo sveži več dni in so odlično darilo. Znani so tudi kot mehiški poročni piškoti ali rusko čajno pecivo.
Sestavine:
* 185 gramov orehov, sesekljanih in popečenih – nasekljamo jih na drobno; lahko uporabite tudi lešnike ali mandlje
* 227 gramov surovega masla sobne temperature
* 40 gramov trsnega sladkorja
* burbonska vanilja
* sol
* 237 gramov bele pirine moke
* 63 gramov ržene moke
* sladkor v prahu
Priprava:
Sesekljane (prej namočene in odcejene) orehe pražimo v pečici pri od 170 do 180 stopinj Celzija od 5 do 10 minut, potem jih ohladimo.
Zmešamo maslo in sladkor ter stepamo, dokler ne postane svetlo in kremasto. Dodamo vaniljo in sol.
Dodamo popolnoma ohlajene popečene orehe in obe vrsti moke. Testo bo grobo in drobljivo, vendar se bo sprijelo, ko ga pritisnemo skupaj. Približno žlico testa stisnimo v roko in zvaljamo v kroglico. Na centimeter narazen jih postavimo na peki papir. Pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj, od 20 do 25 minut.
Ko so piškoti še topli, stresemo v skledo sladkor v prahu in povaljamo kroglico v njem. Kroglice naj bodo še tople, to bo naredilo glazuro na njih. Popolnoma jih ohladimo, nato ponovno stresemo nanje sladkor v prahu.
Hranimo v nepredušni posodi. Kroglice se obdržijo približno 5 dni.
Več receptov in program Prehrane za zimo in ledvice, kjer se bomo po novem letu nežno pripravljali na pomladno razstrupljanje, najdete na spletni strani strani.
Naj vam december s svojo čarobnostjo prinese obilje radosti, zdravja, vitalnosti in svetlobe!
Hvala, ker ste! (P)Ostanite zdravi!
Apolonija Infinity of Chi, certificirana osebna svetovalka tradicionalne kitajske medicine, II. stopnje, www.apolonijainfinity.com