Nik Škrlec: Možgani so res neverjeten organ!
»Moja letošnja jesen je res zelo pestra in v njej zares uživam. Res imam krompir, da z Niko že tretje leto vodiva Krompir, saj je to res luštna in zabavna oddaja za mlade. Prav posebna izkušnja pa je bilo gostovanje v oddaji Ja, chef!, v kateri sem igral kuharja, ki ne zna kuhati. Bilo je odlično, saj se mi ni bilo treba posebno pripravljati, ker tudi sam ne znam kuhati. Še najbolje mi uspe pripraviti šmoren. Naj dodam, da to niso ponesrečene palačinke, temveč čisto pravi cesarski praženec. Dobro mi uspe še pica, s tem se moj kuharski repertoar zaključi,« iskreno prizna Nik Škrlec, ki se bolje kot v kuhinji znajde pred kamero in na gledaliških odrih. In vedno in povsod je prostor za napredek, rad poudari, zato bo še naprej energijo vlagal v različne stvari.
Državni prvak v pomnjenju
Nedavno je največ energije vložil v svojo predstavo Zdrava pamet. Gre za monokomedijo o človeških možganih, mislih, njihovem delovanju, posebnosti ... Mladega in vsestranskega igralca namreč že od mladih nog navdušujejo možgani. Vse, kar je počel ali počne, je povezano z njimi. In to je poskušal zaobjeti v predstavi.
Možgani so zanj neverjeten organ, najbolj zapleten, ne vemo veliko o njih, niso še dodobra raziskani, vsak dan se odstirajo pogledi v čisto nova področja nevropsihologije. Navdihujejo ga motnje oziroma okvare, zaradi katerih se obnašamo drugače. Sam je naredil številne poskuse, med drugim je svoje možgane zelo treniral in bil državni prvak v pomnjenju, recitiral je število pi in bil rekorder v sestavljanju rubikove kocke.
Pozabljivost je pomembna
»Navdih za raziskovanje so mi bile zanimive zgodbe ruskega pacienta, ki je imel fotografski spomin, pa me je zanimalo, kako pride do tega. Hkrati obožujem nevroplastičnost, lastnost možganov, da se spreminjajo in prilagajajo, spreminjajo strukturo, počnejo neverjetne reči,« pravi Nik, ki bo poskušal v predstavi na komičen način predstaviti zabavne lastnosti možganov. Veliko govori o lastnem življenju, denimo o svoji pozabljivosti, kajti tudi to je povezano z možgani.
»Ne glede na to, da sem tekmoval, redno pozabljam potne liste, pine bančne kartice. Naj dodam še to, da je pozabljivost kot lastnost možganov še bolj pomembna za spomin kot to, da si zapomnimo,« pravi Nik, ki je v sklop projekta dodal še interaktivno razstavo za obiskovalce predstave, ki bo potovala z njim. Na razstavi se bodo obiskovalci lahko družili z drugimi gledalci, si praktično ogledali delovanje naših možganov, preizkusili kontracikel – kolo, ki se ga ne da voziti, in še veliko drugega.