LOVKE DANICE LOVENJAK
»Slovenska komedija je dobra in smešna«
Ko Tin Vodopivec stopi na oder, prepriča vsakogar, zato ga lahko nedvomno uvrstimo med najuspešnejše komike pri nas. »Če so šale dobre, se smejijo,« mi brez dlake na jeziku pove na srečanju pred Cankarjevim domom. Tin je eden redkih, ki se lahko s tem ukvarjajo popolnoma profesionalno. Humorja pa mu ne manjka niti v prostem času: »Moji prijatelji komiki dobivajo otroke. Zadnjič sem enemu napisal: 'Čestitam za nove fore!'«
Odpri galerijo
Kako pa Tin, ki je nedvomno eno prvih imen slovenskega stand-upa, sploh ve, da je šala dovolj dobra? »Edino pravo merilo je publika. Lahko jo sicer preizkusiš na prijatelju ali punci, ampak to bo samo mnenje enega človeka in preveč subjektivno,« mi v smehu odgovori. Ravno danes, na dan izida naše revije, je dopolnil 36 let. Zelo se je veselil tega rojstnega dneva, tudi zato, ker mu njegova Urška pripravlja presenečenje. Ko ga povprašam, kako dolgo sta skupaj, mi nekoliko zamišljeno odgovori: »Ravno zadnjič sva se pogovarjala o tem. Že več življenj sva skupaj.« Z iskricami v očeh doda, da sta se ‘našla’. In kaj si Tin želi za rojstni dan? »Nič takega, saj imam vse. No, želim si malo bolj ležeren, sproščen dan brez dela. Kadar si pri kakšnem projektu in pripravljaš novo predstavo, turnejo, je treba ves čas delati.« V teh dneh je namreč vse v znamenju Rock’n’Rolla, v napovedniku za novi šov stand-up komedije pa je zapisano ‘kmalu pri vašem lokalnem dilerju komedije’. »Nova predstava bo iskrena, neposredna ... Čaka nas sveži miks bizarnih doživetij.« V hipu navdušeno izstreli: »’Napaljen’ sem! Komaj čakam, da se začne!« Nato pojasni: »Rock’n’roll je postal več kot le glasbena zvrst ... Je kot stanje duha, ki od nekdaj premika meje in si drzne iti dlje. Včasih Elvis Presley ni smel migati z boki, ker je bilo to tedaj vulgarno. Tudi pri moji komediji gre za rock’n’roll, saj gremo še korak naprej.« Zaupa mi, da je bil ravno Elvis njegov prvi vzornik. Ob sprehodu po Cankarjevem domu pa izvem, zakaj se je odločil, da bo njegova predstava ravno tukaj doživela premiero. »Sam še nikoli nisem naredil predstave v tako veliki dvorani. To je zame izziv. Pozimi smo imeli dve ediciji Panča v Linhartovi dvorani in je izpadlo zelo dobro. Od takrat sem sanjal, da bi tu naredil tudi svoj šov. Vedno imam nove želje, ambicije, ideje. Naslednja je Gallusova dvorana.« Ko mi pokaže svoj odrski položaj, še doda: »Ves čas si moraš postavljati cilje, sicer si ujet. Moraš biti motiviran, da ne nastane rutina.«
Zato sem imel v vseh državah večinoma enak program, le nekaj malenkosti sem prilagodil.« Že nekaj časa velja, da Slovence najbolj pritegne balkanski humor. Ko mu omenim to domnevo, se najprej zamisli, nato pa pove: »Hm, delno je res, ampak ta teorija je zastarela in še iz časa Jugoslavije. Mladina ne zna več srbohrvaško in ‘živijo’ večinoma na youtubu z angleško govorečo komedijo. Je pa res, da je nekdanji srbohrvaški jezik precej sočen, redna je tudi uporaba kletvic. Pogosto si komiki iz tistih prostorov tudi več drznejo, zato so nam še posebno zanimivi.«
Humor je univerzalen
V kavarni Cankarjevega doma mi Tin, ki nastopa že 12 let, v zanosu pove: »Že vem, kakšen bo naslov naslednjega šova ... Pet, ker bo moj peti.« Njegov zadnji projekt 777 je bil zelo odmeven – nastopal je v sedmih jezikih v sedmih dneh v sedmih državah. »Želel sem narediti nekaj drugačnega, nekaj odbitega in tudi norega. Ideja je rasla kar nekaj let, ker pa je bilo vse skupaj logistično zelo zahtevno, je trajalo kar nekaj časa, da so se sestavili vsi koščki mozaika. Projekt mi je dal ogromno, a brez Urške mi ga ne bi uspelo speljati. Preizkušal sem svoje zmožnosti, spoznal nove ljudi, treniral možgane, potoval, nastopal vsak dan v različnih državah in raziskoval, ali se ljudje res smejimo istim stvarem. Bistveno pa se mi zdi, da po takšnem projektu dobiš občutek, da se vse da, če le temu nameniš svoj fokus in energijo ter imaš ob sebi prave ljudi.« Imamo torej v Ljubljani, Skopju, Beogradu, Londonu, Berlinu, Varšavi in Parizu, kjer je v teh sedmih dneh nastopil, podoben humor? »Vsi ljudje smo krvavi pod kožo, tako da je na splošno univerzalen, le posamezni odtenki so drugačni in reference so druge.Zato sem imel v vseh državah večinoma enak program, le nekaj malenkosti sem prilagodil.« Že nekaj časa velja, da Slovence najbolj pritegne balkanski humor. Ko mu omenim to domnevo, se najprej zamisli, nato pa pove: »Hm, delno je res, ampak ta teorija je zastarela in še iz časa Jugoslavije. Mladina ne zna več srbohrvaško in ‘živijo’ večinoma na youtubu z angleško govorečo komedijo. Je pa res, da je nekdanji srbohrvaški jezik precej sočen, redna je tudi uporaba kletvic. Pogosto si komiki iz tistih prostorov tudi več drznejo, zato so nam še posebno zanimivi.«