Dan medu v kulinariki že to soboto (FOTO)
Jutri od 10. ure naprej bo v Čebelarskem razvojno-izobraževalnem centru Gorenjske zelo živahno, saj bo tam tradicionalni Dan medu v kulinariki. Na parkirišču pred centrom bo tržnica medenih dobrot in domačih izdelkov, na pokušino bodo jedi, v katere so kuharji vpletli med.
A to še ne bo vse: pripravljajo predavanje o apiterapiji in uporabi čebeljih pridelkov v vsakdanjem življenju ter predstavitev knjige Nike Pengal z naslovom Skrivnosti gospodične Medične. V Lescah bodo jutri razglasili rezultate in podelili priznanja za slovensko ocenjevanje medu na Gorenjskem.
Zvrstilo se bo še nekaj predavanj: Nika Kobal iz Razvojne agencije Zgornje Gorenjske bo predstavila projekt Seme preteklosti je seme prihodnosti, ekološki kmetovalec Tilen Praprotnik, ki v okolici Radovljice vodi unikatno Kmetijo Vegerila, pa bo nanizal zanimivosti o pomenu lokalno pridelane hrane. Popoldne bo Rihard Baša pripravil kulinarično delavnico z degustacijskim jedilnikom, v katerega bo seveda vpletel med. Kot vsakokrat bodo na razgibanem kulinaričnem dogodku tudi letos sodelovali dijaki bližnje Srednje gostinske in turistične šole Radovljica, ki bodo z mentorjema Simonom Malcem in Tonetom Tuškom pripravili jedi, pri kuhanju katerih lahko uporabimo med.
Medeni dogodek se v Lescah začenja ob 10. uri.
V preteklosti smo lahko na omenjenem dogodku poleg čebelarjev srečali različne domače slovenske proizvajalce, ki svoje poslanstvo namenjajo medu. Med drugim so se predstavili Cirila Šmid, ki v Železnikih ustvarja medene dražgoške kruhke, Gregor Jere, ki v svojem čebelarstvu blizu Ljubljane ustvarja medena vina, izdelovalci lectovih src, imenitnih medenjakov in podobnih dobrot.
Že včeraj je Mateja Reš, ki vodi Vrt okusov, pripravila prikaz uporabe medu v kulinariki. Delavnica, pri pripravi katere je sodelovala Razvojna agencija Sora, je bila namenjena predstavnikom javnih ustanov, torej vodjem prehrane, kuhinj in kuharskemu osebju ter tudi preostalim zainteresiranim.
V Sloveniji je okoli 11.000 čebelarjev, med njimi so ekološki.
Če za konec omenimo še nekaj številk, povezanih s čebelami in čebelarstvom: po podatkih centralnega registra čebelnjakov je bilo oktobra predlani pri nas 11.293 čebelarjev, ki so skrbeli za 213.581 čebeljih družin. Ekoloških čebelarjev je bilo 88. Statistični urad je omenjal te številke: v Sloveniji smo leta 2020 pridelali 1293 ton medu, od tega je bilo 34 ton ekološkega.