Pozabljeni okus, ki spominja na preteklost: rogljički z rožičevim nadevom
Miklavž, ta krasni dobri mož, je znova opravil svoj obhod. Porednim je prinesel palico, pridnim pa pustil mandarine in pomaranče, suho sadje, tudi kakšno čokolado in kaj od peciva. In ko smo v naši kuharski redakciji razmišljali o sladkih Miklavževih dobrotah, smo nekje iz ozadja spomina izbrskali rožiče – kako fina, a hkrati kar malce pozabljena sestavina je to! V starih časih je bila obvezen del Miklavževe košarice.
Strok rožičevca
Rožiči, ki veljajo za nadomestek čokolade, so podolgovati, kot strok oblikovani plodovi, ki rastejo na grmu oziroma razvejanem drevesu, imenovanem rožičevec. Ta rastlina, ki izhaja iz Sredozemlja, spada med metuljnice, njeni sorodniki pa so, presenetljivo, arašidi in tudi grah, bob, soja. Zraste do 15 metrov in je doma tudi na jadranskih otokih, denimo na Visu, od koder izhaja avtohtona sorta komiški rožičevec, znan kot najbolj kakovostna sorta na Hrvaškem. O okusu rožičev z Visa se lahko prepričate, če vam uspe te dni na kateri od manjših tržnic najti rožičevo moko iz naše soseske. Nam je to že uspelo in lahko rečemo, da je okus izjemno skladen, hkrati pa se zelo lepo vključuje v različne sladke recepte.
Rožičeve moke ni treba toplotno obdelati, zato jo lahko dodamo različnim smutijem.
Rožičevo moko najdemo tudi v večini supermarketov. Zdi se, da večji del leta ta sestavina ostaja bolj v ozadju, nanjo se morda spomnimo, ko nastopi čas za peko prazničnih dobrot, med njimi potic. Ena od odličnih, a kar malce prezrtih potic je brez dvoma rožičeva – nadev pripravimo podobno kot tistega za orehovo potico, saj rožičevo moko oparimo z vročim mlekom, in ko se zmes ohladi, dodamo še preostale sestavine, kot so beljakov sneg, sladkor, cimet, klinčki in podobno.
Pecivo, smutiji, palačinke
Omenjeno moko pa lahko uporabimo tudi za druge sladice – poskusimo recimo z njo nadomestiti del moke, ko po najljubšem receptu pečemo brownije. Če boste pobrskali po kuharskih zvezkih naših mam in babic, se bo v njih verjetno našel tudi kak preprost recept za rožičevo pecivo, nekaj tovrstnih najdete na našem portalu Odprta kuhinja.
Še en podatek utegne priti prav: ker rožičeve moke ni treba toplotno obdelati, jo lahko dodamo različnim smutijem, ki bodo tako pridobili rahlo sladkast in malenkost karamelni okus. Nanjo lahko pomislimo tudi, ko doma pripravljamo energijske ploščice ali kroglice, saj se po strukturi in okusu odlično ujame s sestavinami, ki jih sicer vmešamo v tovrstne recepture. In če boste v prihodnjih dneh pekli palačinke, sta tu še dva hitra nasveta: z rožičevo moko lahko nadomestimo del bele moke v masi za ameriške palačinke, lahko pa rožičevo moko dopolnimo z zavreto smetano in malo sladkorja oziroma medu. Ravno prav gosti namaz se bo krasno ujel s palačinkami, ki jih boste spekli na kak hladen decembrski dan!
Recept: Rogljički z rožičevim nadevom
Za 24 majhnih rogljičev potrebujemo:
Testo:
- 500 g moke
- 3 dl mleka
- 1 žlica medu
- 1 vrečka suhega kvasa
- 1 rumenjak
- zravnana žlička soli
Nadev:
- 100 g rožičeve moke
- 100 g jedilne čokolade
- 1 žlička mletega cimeta, ščep mletih klinčkov
- 1 dl mleka
- 1 žlica medu
In še:
- 1 beljak (za premaz)
- malo moke (ko razvaljamo)
- kos papirja za peko
V posodo odmerimo moko. Na sredo naredimo jamico, vanjo vsujemo suhi kvas. V jamico dodamo še mlačno mleko, v katerega smo vmešali žlico medu, in tekočino malce pomešamo z moko. Pustimo počivati 15 minut, da začne kvas delovati. Nato dodamo rumenjak in ob stran sol. Dobro zmešamo, najbolje kar z mešalnikom. Ko testo po nekaj minutah postane gladko in svilnato, ga oblikujemo v kepo. Pustimo ga v posodi in jo pokrijemo s svežo kuhinjsko krpo. Naj vzhaja dobre pol ure.
Medtem pripravimo nadev: čez rožičevo moko prilijemo vrelo mleko in dodamo čokolado, raztopljeno nad parno kopeljo, med, mlete klinčke in cimet. Premešamo.
Na rahlo pomokano površino zvrnemo vzhajano testo. Razdelimo ga na štiri dele. Vsak del razvaljamo nekako do velikosti desertnega krožnika. Vsak krog razrežemo na šest delov in na daljšo stranico vsakega trikotnika razporedimo slabo žličko nadeva. Trikotnike zavijemo v rogljičke, te pa v razmikih polagamo na pekač, obložen s papirjem za peko. Naj vzhaja še približno pol ure.
Nato rogljičke premažemo z beljakom in spečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj Celzija. Pečejo se 15, 20 minut oziroma toliko časa, da so lepo rjavkasto obarvani. Do mlačnega jih ohladimo na rešetki.