Hit s smučišč in adventnih sejmov
Te dni smo, kamor koli smo se obrnili, naleteli na kvašene cmoke. Prijatelji, ki so se vrnili s smučanja v tujini, so nam pripovedovali o puhastih germknödlih z avstrijskih smučišč, ki so se kar topili v ustih, to jed pa smo opazili tudi na stojnicah v adventno okrašenih mestih. Še največ cmokov, pripravljenih iz kvašenega testa, smo opazili v Zagrebu.
Točneje na Trgu Nikole Šubića Zrinskog, ki je v adventnih dneh preimenovan v Sladki Zrinjevac in posut z različnimi hiškami, iz katerih diši po pisanih dobrotah. Ena od njih že s svojim imenom jasno oznanja, da je tu doma germknödel, in tega strežejo v treh različicah. Najprej je tu klasika, torej kvašeni cmok s slivovo marmelado, vaniljevo omako in makovim posipom. Drugi ima čokoladni preliv in kokosov posip, tretjega pa dopolnjujejo pistacijeva omaka in grobo narezane pistacije.
Jed sicer izhaja iz Avstrije in je nadvse priljubljena predvsem na avstrijskih in okoliških smučiščih, a v zadnjih letih vse pogosteje prestopa meje in postaja v hladnejših dneh pravi hit tudi drugod. Germknödel naj bi v preteklosti veljal za eno od osrednjih jedi postnega časa – takrat je bil ta cmok glavna jed in ne sladica. Kot še omenja spletni kulinarični portal TasteAtlas, je to tudi eden od razlogov, da kvašeni cmok še danes ohranja prvotno velikost, ta pa v primerjavi z drugimi sodobnimi sladicami konkretno izstopa od povprečja.
Sestavine so preproste in dostopne, bistvo pa je v tem, kako pripraviti dovolj puhasto testo, da se bo kar topilo v ustih. Ena od možnosti je vsekakor ta, da kvašeni cmok skuhamo nad soparo namesto v vodi.
Pomemben dodatek pa je omaka. V originalu s kvašenim cmokom postrežemo vaniljevo omako, ki jo pripravimo na čisto preprost način: 2 dl mleka zavremo, nato odstavimo. V posodici zmešamo jajce z vaniljevim sladkorjem in dvema žlicama sladkorja. Mešanico nato z metlico vmešamo v vrelo mleko. A pozor: ko jajčno mešanico dodajamo mleku, to ne sme vreti, sicer bomo pokvarili svilnato strukturo omake.
Sestavine so preproste in dostopne, bistvo pa je v tem, kako pripraviti dovolj puhasto testo, da se bo kar topilo v ustih.
Še naš namig: točno takšno omako lahko hladno ali pogreto do mlačnega postrežemo tudi s katero drugo sladico, denimo z dišečim domačim jabolčnim zavitkom.
Kvašen cmok s slivovo marmelado
Za 4 osebe:
250 g gladke moke
120 ml toplega mleka (sobna temperatura)
30 g svežega kvasa
35 g masla (stopljenega)
35 g sladkorja
1 jajce
1 zavitek vaniljevega sladkorja
naribana lupinica polovice limone
ščepec soli
Nadev:
nekaj žlic slivove marmelade
Po želji: malo masla, sladkor v prahu, mak, vaniljeva omaka
Najprej pripravimo kvasec. V posodico nadrobimo kvas, dodamo sladkor, žlico moke in mleko ter rahlo premešamo. Naj počiva vsaj 10 minut. Zmešamo moko, vaniljev sladkor, naribano limonino lupino ter ščepec soli. Naredimo jamico in vlijemo kvasec. Dodamo jajce in stopljeno maslo, premešamo z žlico, nato testo dobro pregnetemo, da postane gladko. Pokrijemo s krpo in pustimo na toplem od 30 do 40 minut. Znova pregnetemo, vrnemo v posodo in pustimo počivati 20 ali 30 minut. Razdelimo ga na stogramske dele in oblikujemo kroglice. Pokrijemo jih s krpo in pustimo počivati 10 minut. Kroglice z roko rahlo sploščimo in raztegnemo na debelino približno 1 cm. Na sredino damo žličko ali dve marmelade ter robove pomažemo z vodo, da se bo cmok boljše zalepil. Začnemo oblikovati cmoke. Pokrijemo jih s krpo. Germknödle nad soparo kuhamo približno 20 minut. Pazimo, da jih v lonec ne damo preveč naenkrat, saj med kuhanjem še vzhajajo