SLADKO

Kdaj sladkor ne redi

Sladkorji med vadbo so ključni za vzdrževanje telesne zmogljivosti in preprečevanje izčrpanosti.
Fotografija: Sladkorji med vadbo niso »slabi« ali »škodljivi«, saj so ključni za vzdrževanje telesne zmogljivosti in preprečevanje izčrpanosti. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Sladkorji med vadbo niso »slabi« ali »škodljivi«, saj so ključni za vzdrževanje telesne zmogljivosti in preprečevanje izčrpanosti. FOTO: Getty Images/istockphoto

Mit, da bomo shujšali, če med vzdržljivostno telesno vadbo ne bomo uživali sladkorjev, izhaja iz napačnega razumevanja energijskih potrebščin telesa med telesno aktivnostjo.

Med vzdržljivostnimi aktivnostmi, kot so tek, kolesarjenje ali plavanje, telo uporablja ogljikove hidrate kot glavni vir energije. 

Sladkorji (enostavni ogljikovi hidrati) se hitro presnavljajo v glukozo, ki jo mišice uporabljajo za energijo. Ko se ta energija porabi, telo preklopi na shranjene ogljikove hidrate, ki jih hrani v obliki glikogena v mišicah in jetrih.

Če med daljšimi in intenzivnejšimi treningi ne zaužijemo sladkorjev, lahko raven glikogena v telesu hitro pade, kar povzroči utrujenost, zmanjšano zmogljivost in zmanjšano sposobnost nadaljevanja aktivnosti.

Telo bo sicer začelo kuriti maščobe, vendar je ta prehod počasnejši in manj učinkovit v primerjavi z uporabo glukoze. 

Sladkorji med vadbo niso »slabi« ali »škodljivi«, saj so ključni za vzdrževanje telesne zmogljivosti in preprečevanje izčrpanosti. Pravzaprav lahko uživanje ogljikovih hidratov med daljšimi treningi ali tekmovanji izboljša vzdržljivost in pomaga pri ohranjanju optimalnih ravni energije, kar vodi v boljše rezultate.

Ob tem pa je pomembno, da izbiramo zdrave vire sladkorjev, kot so sadje, polnozrnati izdelki in športni napitki z nizkim glikemičnim indeksom, ki zagotavljajo postopno sproščanje energije.

Pravilna prehrana pred in med vadbo, ki vključuje ustrezne količine ogljikovih hidratov, bo pripomogla k boljši zmogljivosti in učinkovitosti treninga ter pripomogla k zdravemu načinu hujšanja.

image_alt
Kaj bi se zgodilo z našim telesom, če en mesec ne bi zaužili sladkorja

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij