ŽIVLJENJSKA

Resnica, ki šokira: To doleti vse ženske po 45. letu

V tem občutljivem obdobju ima šport lahko ključno vlogo pri izboljšanju zdravja in kakovosti življenja žensk.
Fotografija: Začetek vadbenega programa naj bo postopen in prilagojen posameznim zmožnostim. Priporoča se posvet z zdravnikom, še posebno če ima ženska kronične zdravstvene težave. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Začetek vadbenega programa naj bo postopen in prilagojen posameznim zmožnostim. Priporoča se posvet z zdravnikom, še posebno če ima ženska kronične zdravstvene težave. FOTO: Getty Images/istockphoto

Ženska jo čaka in dočaka. Koga ali kaj? Menopavzo. Menopavza je naravni proces z dolgoročnimi vplivi.

Menopavza običajno nastopi med 45. in 55. letom, povprečno pri 51 letih, in pomeni konec reproduktivnega obdobja. Gre za biološko fazo z več obdobji, od perimenopavze, ko se začnejo hormonske spremembe, do postmenopavze, ko se simptomi umirijo, vendar ostaja tveganje za dolgotrajne zdravstvene težave, kot so osteoporoza in srčno-žilne bolezni.

Čeprav menopavza prinaša izzive, je z redno telesno aktivnostjo in zdravim življenjskim slogom mogoče bistveno izboljšati kakovost življenja.

Šport ni le ključ do boljšega fizičnega zdravja, temveč tudi do večje psihične stabilnosti, samozavesti in splošnega zadovoljstva.

Šport kot ključni zaveznik žensk v menopavzi

Menopavza, naravna prelomnica v življenju ženske, prinaša številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko vplivajo na vsakdanje življenje.

Med najpogostejšimi izzivi so nihanja v ravni energije, povečanje telesne teže, izguba mišične mase in zmanjšana kostna gostota. V tem občutljivem obdobju ima šport lahko ključno vlogo pri izboljšanju zdravja in kakovosti življenja žensk.

Koristi telesne aktivnosti v menopavzi

Redna telesna vadba ni zgolj koristen način za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč tudi učinkovita strategija za obvladovanje značilnih simptomov menopavze:

Zmanjšanje simptomov menopavze: Aerobne dejavnosti, kot so hoja, tek in kolesarjenje, dokazano zmanjšujejo intenzivnost vročinskih oblivov ter pripomorejo k boljšemu razpoloženju. Gibanje deluje tudi kot naravni blažilec stresa, tesnobe in depresije, ki pogosto spremljajo to življenjsko obdobje.

Ohranjanje telesne teže: Hormonske spremembe med menopavzo pogosto privedejo do nabiranja telesne teže, predvsem okoli trebuha. Redna vadba pomaga uravnavati presnovo in preprečuje nalaganje maščob.

Izboljšanje kostne gostote: Vadba z obremenitvijo, kot so hoja, tek in dvigovanje uteži, prispeva k ohranjanju močnih kosti ter zmanjšuje tveganje za osteoporozo, ki je v tem obdobju pogost pojav.

Povečanje mišične mase in moči: Hormonske spremembe lahko povzročijo izgubo mišične mase. Vadba za moč, kot sta pilates in joga, ohranja mišično maso, izboljšuje telesno držo in povečuje samozavest.

Zdravje srca in ožilja: Zaradi zmanjšanja ravni estrogena menopavza poveča tveganje za srčno-žilne bolezni. Aerobne aktivnosti, ki krepijo srce, znižujejo krvni tlak in izboljšujejo cirkulacijo, so zato še posebej pomembne.

Izboljšanje spanja: Redna vadba pomaga uravnavati spalni ritem in zmanjšuje težave z nespečnostjo, ki so pogosto povezane z menopavzo.

image_alt
Kako iz kave izvleči kar največ

Priporočene oblike vadbe

Aerobna vadba: Hoja, plavanje, kolesarjenje in ples so odlični načini za izboljšanje kondicije in splošnega počutja.

Vadba za moč: Dvigovanje uteži, uporaba elastik in vaje z lastno težo pomagajo ohranjati mišično moč.

Vaje za gibljivost in ravnotežje: Joga, pilates in taj či ne le izboljšujejo gibljivost, temveč zmanjšujejo tveganje za padce in poškodbe.

Raztezanje: Ohranjanje prožnosti mišic in sklepov pomaga preprečevati bolečine in togost.

image_alt
Saj ni res pa je! Tudi na kavču si lahko pridelamo povečani oksidativni stres

Začetek je ključen

Začetek vadbenega programa naj bo postopen in prilagojen posameznim zmožnostim. Priporoča se posvet z zdravnikom, še posebno če ima ženska kronične zdravstvene težave. Osnovno vodilo naj bo rednost – 150 minut zmerne aerobne vadbe na teden, razdeljene na več dni, lahko prinese občutno izboljšanje zdravja.

Dodatni nasveti za uspešno vadbo

Prisluhnite svojemu telesu in si zagotovite dovolj počitka. Poskrbite za ustrezno hidracijo, saj je dehidracija v menopavzi pogostejša. Izbirajte aktivnosti, ki vas veselijo, saj bo tako vadba postala stalnica.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije