STAREJŠI POZIMI

Zakaj je redno gibanje pozimi ključnega pomena za starejše?

Starejši in gibanje pozimi: Zakaj je zimska telesna aktivnost ključna za zdravje starejših?
Fotografija: Starejši imajo pozimi številne razloge, da ostanejo telesno aktivni. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Starejši imajo pozimi številne razloge, da ostanejo telesno aktivni. FOTO: Shutterstock

Zima prinaša krajše dneve, hladnejše temperature in pogosto manj motivacije za gibanje, vendar je prav zimski čas še posebej pomemben za ohranjanje telesne aktivnosti pri starejših ljudeh.

Strokovnjaki opozarjajo, da je gibanje ključno za preprečevanje zdravstvenih težav, izboljšanje počutja ter ohranjanje vitalnosti.

Pri starejših ljudeh se naravno pojavlja izguba mišične mase (sarkopenija), ki jo telesna neaktivnost v zimskih mesecih še pospeši.

Redna vadba, kot so lahke raztezne vaje, hoja ali joga, pomaga ohranjati mišično moč in izboljšuje gibljivost. To zmanjšuje tveganje za padce, ki so pozimi zaradi poledice še posebej nevarni.

Krepitev imunskega sistema

Fizična aktivnost pozitivno vpliva na imunski sistem. Med vadbo se poveča cirkulacija krvi, kar omogoča boljšo distribucijo belih krvnih celic po telesu. To starejšim pomaga v boju proti sezonskim okužbam, kot sta prehlad in gripa, ki sta pozimi pogostejša.

image_alt
Vse radosti kolesarke v fitnesu

Ohranjanje telesne teže in preprečevanje bolezni

Hladno vreme in dolgi večeri pogosto vodijo do manjše aktivnosti in večjega vnosa kalorij, kar lahko povzroči pridobivanje telesne teže.

Prekomerna teža je povezana z večjim tveganjem za kronične bolezni, kot so diabetes, visok krvni tlak in bolezni srca. Zmerna vadba pomaga vzdrževati zdravo telesno težo in izboljšuje presnovo.

Izboljšanje duševnega zdravja

Sezonska depresija ali občutek osamljenosti sta pri starejših pozimi pogosta. Gibanje, še posebej na prostem, spodbuja sproščanje endorfinov – hormonov sreče – kar izboljšuje razpoloženje in zmanjšuje simptome tesnobe ter depresije. Svetloba, ki jo dobijo ob gibanju na prostem, pomaga tudi pri uravnavanju cirkadianega ritma.

image_alt
Odvečni kilogrami so kot bilanca

Boljša prekrvavitev in toplotna regulacija

Vadba povečuje prekrvavitev in pripomore k boljši termoregulaciji, kar je pri starejših še posebej pomembno, saj so pogosto bolj občutljivi na mraz. Aktivnost tudi pospešuje delovanje srca, kar izboljša splošno srčno-žilno zdravje.

Praktični nasveti za varno vadbo pozimi

Oblačila: Slojevito oblačenje in primerni čevlji proti zdrsu zagotavljajo varnost in udobje.

Notranje vadbe: Če so zunanje razmere neugodne, je dobra alternativa vadba doma, na primer s pomočjo video vadnic.

Redna hoja: Tudi krajši, redni sprehodi na prostem so izjemno koristni, še posebej v sončnih dneh.

Druženje ob vadbi: Pridružitev skupinam za seniorje, ki izvajajo vadbo, lahko izboljša motivacijo in socialno povezanost.

image_alt
Sam sebi dobre volje kovač. Kako se izogniti slabemu razpoloženju

Starejši ljudje imajo pozimi številne razloge, da ostanejo telesno aktivni. Gibanje ne izboljšuje le fizičnega zdravja, temveč tudi kakovost življenja in duševno počutje. Vključitev zmerne, varne vadbe v vsakodnevno rutino je ena najboljših investicij v zdravje in vitalnost.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije