BREZALKOHOLNO

Bo letošnje leto res v znamenju brezalkoholnega piva

Rast povpraševanja po brezalkoholnem pivu v Sloveniji je del širšega evropskega trenda.
Fotografija: Zahvaljujoč napredku v tehnologiji pivovarstva je razlika v okusu vse manjša, kar prispeva k rasti priljubljenosti brezalkoholnih različic na trgu. FOTO: Damjan Končar
Odpri galerijo
Zahvaljujoč napredku v tehnologiji pivovarstva je razlika v okusu vse manjša, kar prispeva k rasti priljubljenosti brezalkoholnih različic na trgu. FOTO: Damjan Končar

V Sloveniji se je v letu 2024 prodaja brezalkoholnega piva znatno povečala, kar odraža širši evropski trend naraščajočega povpraševanja po pijačah z nizko ali ničelno vsebnostjo alkohola.

Nizozemska pivovarska skupina Heineken, ki je lastnica Pivovarne Laško Union, je v tretjem četrtletju 2024 zabeležila 11-odstotno povečanje prodaje brezalkoholnega piva in ciderja.

V Sloveniji je skupna količina prodanega piva narasla za srednje enomestno številko, medtem ko je prodaja premijskih piv dosegla močno dvomestno rast.

Pivovarna Laško Union je v zadnjih letih beležila dvomestno rast prodaje brezalkoholnega piva, ki zdaj predstavlja skoraj desetino njihovega celotnega trga piva.

Ta trend sovpada z globalnim premikom potrošnikov k bolj zdravemu življenjskemu slogu in zmernejšemu uživanju alkohola.

Povečano zanimanje za brezalkoholno pivo se odraža tudi v športnih dogodkih. Na primer, na NLB Ljubljanskem maratonu oktobra 2024 je Heineken 0,0 kot pokrovitelj maratonske proge zabeležil 40-odstotno povečanje števila tekačev na 42-kilometrski razdalji v primerjavi z letom prej.

Ta rast povpraševanja po brezalkoholnem pivu v Sloveniji je del širšega evropskega trenda. Po podatkih platforme Foodora se je prodaja brezalkoholnega piva v Evropi znatno povečala, pri čemer so nekatere regije, kot je srednja in vzhodna Evropa, bolj nagnjene k preizkušanju teh možnosti.

image_alt
Tega o brezalkoholnem pivu niste vedeli

Analitiki napovedujejo, da bodo pijače z nizko vsebnostjo alkohola v letu 2025 postale pomemben vir prihodkov za proizvajalce pijač, saj prodaja tradicionalnih alkoholnih pijač stagnira, konkurenca na zrelih trgih pa se povečuje. Pričakuje se, da bo trg brezalkoholnega piva dosegel močno rast.

Povečana priljubljenost brezalkoholnega piva v Sloveniji in širše po Evropi kaže na trajnosten premik v potrošniških navadah, ki ga spodbujata večja ozaveščenost o zdravju in želja po zmernejšem uživanju alkohola.

Kakšna je pravzaprav razlika med brezalkoholnim in običajnim pivom?

Pivo je priljubljena alkoholna pijača, ki nastane s fermentacijo sladkorjev v sladnem ječmenu, hmelju, vodi in kvasu. Brezalkoholno pivo pa je različica te pijače, ki vsebuje zelo malo ali nič alkohola. Ključne razlike med tema dvema vrstama piva so naslednje:

1. Vsebnost alkohola

Klasično pivo: Običajno vsebuje med 3 % in 6 % alkohola, odvisno od vrste in postopka proizvodnje. Nekatera močnejša piva lahko vsebujejo tudi več kot 10 % alkohola.

Brezalkoholno pivo: Po evropski zakonodaji sme imeti največ 0,5 % alkohola, čeprav nekatere vrste vsebujejo manj ali celo 0,0 %.

image_alt
Suho grlo postaja trend. »Pitje po pameti« ni način varčevanja, ampak življenjski slog

2. Postopek proizvodnje

Brezalkoholno pivo se proizvaja na dva načina:

Prekinitev fermentacije: Postopek fermentacije se ustavi, preden se sladkorji pretvorijo v alkohol.

Odstranjevanje alkohola: Alkohol se odstrani iz klasičnega piva z destilacijo, membranskimi filtri ali drugimi tehnikami.

3. Okus

Klasično pivo ima pogosto polnejši okus zaradi prisotnosti alkohola, ki vpliva na teksturo in aromo. Brezalkoholna piva lahko imajo nekoliko blažji ali bolj sladek okus, saj manjka alkohol, ki običajno uravnava grenkobo hmelja. Proizvajalci danes izboljšujejo recepte, da se brezalkoholna različica čim bolj približa originalu.

4. Kalorije

Brezalkoholna piva običajno vsebujejo manj kalorij kot klasična, saj je alkohol eden glavnih virov kalorij v pivu. Kljub temu so lahko brezalkoholna piva zaradi višje vsebnosti sladkorja še vedno kalorična.

5. Namen in uživanje

Brezalkoholno pivo je namenjeno tistim, ki želijo okus piva brez učinka alkohola. Pogosto ga uživajo vozniki, športniki ali ljudje, ki se izogibajo alkoholu iz zdravstvenih, verskih ali osebnih razlogov. Klasično pivo pa ostaja izbira za tiste, ki uživajo v njegovem značilnem okusu in alkoholnem učinku.

6. Zakonske omejitve

Klasično pivo: Prepovedano za uživanje mladoletnim in pod določenimi pogoji (npr. med vožnjo).

Brezalkoholno pivo: Večinoma je brez zakonskih omejitev, čeprav je pri mladoletnikih še vedno družbeno vprašljivo.

Medtem ko obe različici piva izhajata iz istega osnovnega postopka in imata podobne sestavine, brezalkoholno pivo ponuja alternativo za tiste, ki želijo uživati v okusu piva brez alkohola. Zahvaljujoč napredku v tehnologiji pivovarstva je razlika v okusu vse manjša, kar prispeva k rasti priljubljenosti brezalkoholnih različic na trgu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije